YAKA KAMERASI YASAL MI?

31 Ekim 2019
31 Ekim 2019 Afra

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”legacy”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” font_size=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Yaka Kamerası Yasal mı?

Yaka Kamerası Yasal mı? Bu soru bazı kurum ve son kullanıcı müşterilerimizin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu konu ile vereceğimiz bazı bilgi ve örneklerle açıklama yapmaya çalışacağız. Yaka kameraları 2010’lu yılların başlangıcında A.B.D.,Çin,Rusya ve bazı AB ülkelerinde polis ve askeri departmanlar tarafından ihtiyaç olduğundan kullanılmaya başlamıştır. Dünyadaki en büyük elektronik cihaz üreticisi ülke olan Çin ilk yaka kameralarını bildiğimiz CCTV güvenlik kameralarının chipsetleri ve lensleri ile yapmıştır. Bunu izleyen zamanlarda Tayvan ve G.Kore gibi diğer uzakdoğu ülkelerindede üretim başlamıştır. A.B.D’de bu konu ile ilgili ilk olarak siyahi vatandaş ayaklanmalarında Başkan Obama tarafından bütün eyaletlerde polis karakollarında profesyonel yaka kameraların kullanımı resmi olarak başlamıştır.

Türkiye’de ilk olarak 2015 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından pilot alım yapılmış ve bununla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından Trafikte Şeffaflık ve Kameralı Denetim Projesi kapsamında genelge yayınlanmıştır. Türkiye’de teknolojik gelişmelerin devamında 2016 yılında ilk defa Emniyet, Jandarma, Zabıta ve Özel Güvenliklerin kullanıma yönelik farklı modellerde yaka kameraları yurtdışında üretilip Afra Elektronik tarafından ithalatı gerçekleştirilmiştir.

Şu anda Afra Elektronik firmamız tarafından getirilen Yaka Kameraları başta Emniyet Müdürlüğü mensubu polislerimiz olmak üzere,  Jandarma Komutanlığına bağlı karakol ve trafik birimlerinde, Sahil Güvenlik Komutanlıklarında, Belediyelerin Zabıta birimlerinde, Adliye Bakanlığına bağlı Ceza infaz evlerinde bulunan gardiyanlarda, Kamu ve Özel Güvenlik Birimlerinde kullanılmaktadır.  Firmamız yaka kameralarını kullanan güvenlik birimleri Alışveriş merkezleri (AVM), Özel site girişlerinde, üniversiteler ve yurtlarda, lojmanlarda kameralarımızı kullanmaktadır.

Yaka Kamerası yasal mı sorusuna cevaben, dönemin içişleri bakanlarının Sn.Efkan Ala ve Sn.Süleyman Soylu tarafından yaka kameralarının kullanımı hakkında basın açıklamaları mevcuttur. Bunların örnekleri aşağıdadır. Günümüzde yaka kameraları güvenlik birimlerinin kullanımdan ziyade ilerleyen teknolojik gelişmelerle kişisel kullanıma doğru yurtdışında ilerlemektedir. Kişisel güvenliğin önemi toplumsal olaylarda ve terörizm durumlarında kişilerin savunulması gereken durumlarda deliller yaka kameraları tarafından sağlanabilmektedir.

Yaka kameralarının kullanım esnasında görünür yerde taşınması ve görüntülerinin kabul edilebilirliğin üstünde olması nedeni ile elde edilen görüntüler çeşitli davalarda yasal delil olarak kullanılmıştır bunun yanında devlet ihaleleri ile yaka kamerası alımları nedeni ile yasaldır yorumu yapabiliriz. Kanuni düzenleme olmamasından dolayı bu konu ile yorum yapılabilmektedir.
Yaka kameralarının kullanım esnasında görünür yerde taşınması ve görüntülerinin kabul edilebilirin üstünde olması nedeni ile elde edilen görüntüler çeşitli davalarda delil olarak kullanılmış ve bu konuda emsal kabul edilmektedir.

Ülkemizde yaka kamerasının kullanımı hakkında bazı yasal boşluklar olabilir, bu konu ile ilgili kullanan birimler cihazların altına belli ebatlarda “SES VE GÖRÜNTÜ KAYDI ALINMAKTADIR” ibaresi içeren küçük kartlar kullanmaktadır. Yurtdışında kameraların dış tarafında dikkat çekici ibareler koyulmaktadır. Aşağıda bununla ilgili örnekleri inceleyebilirsiniz.

Yaka Kamerası Yasal mı? Yaka Kamerası Yasal mı? Yaka Kamerası Yasal mı?

Son olarak konu ile ilgili olarak dönemin İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamayı okuyabilirsiniz.

Bakan Ala “Yaka kameraları kamuya açık alanda çalışan asayiş ve trafik birimlerince, polis ile vatandaş arasında yaşanan sorun ve şikayetlerin çözümlenmesi, şeffaf bir denetleme ortamının oluşturulması amacıyla görev esnasında kullanılmaktadır” dedi.

Açıklama şöyle; “Yaka kameraları kamuya açık alanda çalışan asayiş ve trafik birimlerince, polis ile vatandaş arasında yaşanan sorun ve şikayetlerin çözümlenmesi, şeffaf bir denetleme ortamının oluşturulması amacıyla görev esnasında kullanılmaktadır. Söz konusu kameraların kullanımı sırasında kullanıcı personel tarafından ilgili kişiler, sesli ve görüntülü kayıt işlemi yapıldığı konusunda öncelikli olarak bilgilendirilmektedirler.”

Yaka Kamerası Yasal mı? Yaka Kameraları ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

AFRA ELEKTRONİK
31.10.2019

Toplu kurum alım ve özel projeleriniz için iskonto oranlarımızı öğrenmek için firmamız ile iletişime geçiniz.
YAKA KAMERASI FİYAT LİSTESİ

AFRA ELEKTRONİK
Lizbon Cad. No:19/2 Öveçler Çankaya/Ankara
Tel: 0312 911 3895   Tel: 0312 232 3260

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

, , ,
Contact

İletişim

Bizimle iletişime geçmekte düşünmeyin.

Ne Yapıyoruz?

Teknolojiyi takip ediyoruz.
Bilgiyi değerlendiriyoruz.
Rekabet ediyoruz.

Çalışma Sahalarımız

Teknolojik Görüntüleme Cihazları
Tour-Guide Sistemleri
Zayıf Akım Test ve Bakım Ürünleri

Adresimiz

Lizbon Cad. No:19/2
A.Öveçler Mah. Çankaya
Ankara – TÜRKİYE

TELEFON: 0312 911 3895

Contact